Łączna liczba wyświetleń

Rowerowe kampery


Witam.

  Coraz więcej w ostatnim czasie powstaje rowerowych przyczepek kempingowych. Jest dużo rozwiązań. Jest tyle, ilu konstruktorów.
  Na YouTubie znajdziesz dużo filmów o tej tematyce np. wpisując "bicycle camper".
  Postanowiłem dorzucić swoje przysłowiowe 5 groszy.

   Mój pierwszy kamperek KAPRYS 2 budowałem z dużymi przerwami w 8 miesięcy. Zanim zaczniesz budować swoją wersję: szukaj, podglądaj, zwracaj uwagę na szczegóły, rysuj proste projekty z wymiarami, zwracaj uwagę na ciężar użytych elementów itd. itd.
Pytaj, jeśli czegoś nie rozumiesz lub masz wątpliwości. Nie obrażaj się, jeśli ktoś powie ci, że to trzeba poprawić. W końcu to twoje mięśnie będą ciągnąć przyczepkę.

  Na początek przepisy obowiązujące w Polsce.

  Aby jeździć z przyczepką po ścieżkach rowerowych musisz zachować: całkowita długość rowera i przyczepki mniejsza niż 4 metry. Szerokość nie większa niż 90cm. Jeśli powyżej, to należy poruszać się po drogach. Tyle przepisy.

  A jakie światła powinna mieć przyczepka ?

  Z tyłu co najmniej jedno światło pozycyjne barwy czerwonej oraz co najmniej jedno światło odblaskowe barwy czerwonej. Z przodu, jeśli przyczepa jest szersza od roweru, jedno światło pozycyjne barwy białej. Jeśli przyczepka zasłania sygnalizowanie ręką skrętu, musi być wyposażone w dodatkowe kierunkowskazy !!! Na szczęście spełnienie tych wymagań nie jest kosztowne.

  W dokumentacji znajdziesz wszystkie szczegóły budowy. Ponadto jak wykonać instalację elektryczną - jeśli taką będziesz chciał mieć. Pokażę jak zrobić nagrzewnicę, która przyda się w chłodniejsze dni. Będzie bezpieczna i nie zatrujesz się dwutlenkiem, czy co gorsza tlenkiem węgla.

KAPRYS 2 - parametry i opis

  Wymiary: długość (bez dyszla) 195cm, szerokość 91cm, wysokość 135cm. Waga 151kg.

  O ile wymiary nie sa niczym nadzwyczajnym o tyle waga jest spora, by nie powiedzieć duża. Ma to swoje zalety przy dużym wietrze. Natomiast jest to spore wyzwanie do ciągnięcia. Pierwsze testy wypadły pomyślnie. Jazda po piasku lub grząskim terenie całkowicie odpada. Taką cenę zapłaciłem za duży komfort w środku. Jest cicho, ciepło, dużo udogodnień.
  Ale czy to musi tyle ważyć ? Nie, nie musi. Ja korzystałem z rurek stalowych, które miałem pod ręką. Tu kilo, tam dwa i się uzbiera. Sam akumulator 33Ah to prawie 11kg !!!

  Dlatego rób projekty, licz kilogramy. A może wystarczy panel PV 20-30W, a nie 100W ??? Akumulator będzie dużo lżejszy i tańszy. Z pewnością da potrzebne światło wieczorem i w nocy oraz naładuje twoją komórkę.

  Zapraszam do obejrzenia filmu - zwiastunu o kamperze KAPRYS 2 oraz filmów, które wkrótce powstaną.

  Niebawem znajdą się tutaj dokumentacje w formacie PDF, pokazujące kolejne etapy budowy kampera.

  Jeśli masz pytania - pisz -> sp2dmb@gmail.com

Zapraszam na film - klik